Категория
Embedded - Microcontrollers
Производитель
Freescale / NXP Semiconductors
RoHS
YES
Certification
Доставка
Оплата

| TYPE | DESCRIPTION |
| Part Number: | SPC5668GF1AMMGR |
| Description: | NXP 32-BIT MCU POWER ARCH 2MB FL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Meta Part Number | SPC5668GF1AMMGR-ND |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Oscillator Type | Internal |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Package / Case | 208-BGA |
| Program Memory Size | 2MB (2M x 8) |
| RAM Size | 592K x 8 |
| Other Names | 935317405518 |
| EEPROM Size | - |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Supplier Device Package | 208-MAPBGA (17x17) |
| Data Converters | A/D 36x10b |
| Speed | 116MHz |
| Number of I/O | 155 |
| Detailed Description | e200z650 MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 116MHz 2MB (2M x 8) FLASH 208-MAPBGA (17x17) |
| Connectivity | CANbus, Ethernet, I²C, LINbus, SCI, SPI |
| Core Processor | e200z650 |
| Series | MPC56xx Qorivva |
Таблицы данных: Work in prgress, stay tuned!