Категория
Embedded - Microcontrollers
Производитель
Freescale / NXP Semiconductors
RoHS
YES
Certification
Доставка
Оплата

| TYPE | DESCRIPTION |
| Part Number: | S9S08SG8E2MTGR |
| Description: | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Series | S08 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Speed | 40MHz |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Core Size | 8-Bit |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| EEPROM Size | - |
| Oscillator Type | Internal |
| Meta Part Number | S9S08SG8E2MTGR-ND |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Number of I/O | 12 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (8K x 8) FLASH 16-TSSOP |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, LINbus, SCI, SPI |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Other Names | 935319941518 |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Core Processor | S08 |
Таблицы данных: Work in prgress, stay tuned!