Категория
Embedded - Microcontrollers
Производитель
Freescale / NXP Semiconductors
RoHS
YES
Certification
Доставка
Оплата

| TYPE | DESCRIPTION |
| Part Number: | S9S08DZ96F2MLH |
| Description: | IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Program Memory Size | 96KB (96K x 8) |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Connectivity | CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Data Converters | A/D 24x12b |
| Base Part Number | S9S08DZ96 |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| Packaging | Tray |
| Core Processor | S08 |
| RAM Size | 6K x 8 |
| Other Names | 935314659557 |
| Detailed Description | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) |
| Number of I/O | 53 |
| Oscillator Type | Internal |
| Series | S08 |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Meta Part Number | S9S08DZ96F2MLH-ND |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Core Size | 8-Bit |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Speed | 40MHz |
Таблицы данных: Work in prgress, stay tuned!