Категория
Embedded - Microcontrollers
Производитель
Freescale / NXP Semiconductors
RoHS
YES
Certification
Доставка
Оплата

| TYPE | DESCRIPTION |
| Part Number: | MPC562MZP56R2 |
| Description: | IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Number of I/O | 64 |
| Core Size | 32-Bit |
| Series | MPC5xx |
| Supplier Device Package | 388-PBGA (27x27) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Meta Part Number | MPC562MZP56R2-ND |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Oscillator Type | External |
| Speed | 56MHz |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Detailed Description | PowerPC MPC5xx Microcontroller IC 32-Bit 56MHz ROMless 388-PBGA (27x27) |
| Core Processor | PowerPC |
| Base Part Number | MPC562 |
| Package / Case | 388-BBGA |
| Program Memory Type | ROMless |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Data Converters | A/D 32x10b |
| EEPROM Size | - |
| Program Memory Size | - |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.5 V ~ 2.7 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RAM Size | 32K x 8 |
Таблицы данных: Work in prgress, stay tuned!