Категория
Embedded - Microcontrollers
Производитель
Freescale / NXP Semiconductors
RoHS
YES
Certification
Доставка
Оплата

| TYPE | DESCRIPTION |
| Part Number: | MC9S12H128VFVE |
| Description: | IC MCU 16BIT 128KB FLASH 144LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Other Names | 935324014557 |
| Peripherals | LCD, POR, PWM, WDT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) |
| Connectivity | CANbus, I²C, SCI, SPI |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | HCS12 |
| Meta Part Number | MC9S12H128VFVE-ND |
| Program Memory Type | FLASH |
| Number of I/O | 99 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.35 V ~ 5.25 V |
| Oscillator Type | Internal |
| RAM Size | 6K x 8 |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) |
| Packaging | Tray |
| Speed | 16MHz |
| Series | HCS12 |
| Base Part Number | 9S12H128 |
Таблицы данных: Work in prgress, stay tuned!